Logga in
Många i chatten?
- Inga chattare online
Senaste kommenterade nyheter
- Fler äldre lider av psykisk ohälsa (3)
- Filmen Virginia - om son och mor med schizofreni (1)
- Vad är det som styr hans psykiska hälsa? (1)
- Genmarkörer kopplade till självmordsförsök (2)
- Mer stöd för psykodynamisk terapi (7)
- Född i januari störst risk för schizofreni (4)
- Cannabidiol ett lovande antipsykotikum (1)
- Glutenintolerans hos mamman ökar schizofrenirisk hos barnen (1)
- Dog av svald skalpell (1)
- Slår larm om gruppboende (2)
| Atypiska medel ökar nervtillväxtfaktorer |
|
|
|
| 2003-04-05 23:56 |
|
Personer i tidig psykos verkar ha låga nivåer av nervtillväxtfaktorn (NGF) i blodet, jämfört med de som får atypiska neuroleptika och kan tyda på att dessa har en nervskyddande effekt enligt en undersökning.
NGF har föreslagits ha betydelse för kognitiva funktioner efter hjärnskada och åldrande och har en viktig roll för neuroplasticiteten i hjärnan.
NGF mättes i blodet hos 24 personer med förstagångspsykos, som aldrig medicinerats och jämfördes med 24 medicinerade personer med schizofreni (18 fick atypiska och 6 fick typiska neuroleptika) samt 14 friska individer. NGF var 65 % lägre hos de med förstagångspsykos jämfört med normal personerna. För de med schizofreni var nivåerna lägre, men bara 36 % för de med atypiska medel, men 67 % för de typiska medlen. Undersökningen antyder att atypiska antipsykotika kan ha en neuroprotektiv effekt genom att stimulera NGF, vilket de tror kan vara betydelsefullt för hjärnstruktur och funktion. Kommentar: Schizofreni är en hjärnsjukdom och därför är det lite osäkert att mäta halterna i blod utan det bör helst göras i cerebrospinalvätska (hjärna). Dessutom var det bara 6 personer med typiska (gamla) antipsykotika, varför det kanske inte korrekt att döma ut dem på ett så litet underlag. Troligtvis kommer läkemedelsföretagen att göra undersökningar på sina egna preparat i olika doser, eftersom NGF stimulering är ett bra marknadsföringsargument.Källa: Parikh V, Evans DR, Khan MM, Mahadik SP.Nerve growth factor in never-medicated first-episode psychotic and medicated chronic schizophrenic patients: possible implications for treatment outcome. Schizophr Res 60 117-23 (2003) Även Psychiatrymatters.md 27 mars |



