Annons
 
Magnetröntgen kan förutse PDF Skriv ut E-postadress
2004-04-02 18:28
Skotska forskare hävdar att ett genombrott i schizofrenibehandlingen skett genom att de med magnetröntgen kan förutse sjukdomen. Specifika förändringar i hjärnan har kopplats till de som senare utvecklar sjukdomen. Det kan bli möjligt att förutse och kanske också förhindra schizofreni hos högriskindivider t.ex. nära släktingar.

Undersökningen är en del av ett långsiktigt projekt på 162 personer vars släktingar har schizofreni. 21 av släktingarna har utvecklat schizofreni och hos dessa har väldigt tydliga förändringar setts i testprotokoll (frågor) samt ännu viktigare i hjärnröntgen. De har kunnat se förändringar i hjärnan upp till 5 år innan sjukdomen utbröt och diagnosticerades. Möjligheten kan därför finnas att tidigt upptäcka vilka som kan få schizofreni och kanske också förebygga sjukdomen enligt forskarna.

I studien skedde magnetröntgen av hjärnan medan personerna tyst fullbordade meningar. Under försöket visade riskpersonerna förändringar frontala, thalamus och cerbrellära delarna av hjärnan. Noggranna intervjuer påvisade psykotiska besvär hos vissa. De hade dessutom förändringar i parietalloben (bakre delen) i hjärnan. De som hade största förändringarna hade största chansen att utveckla schizofreni.

En viktig fråga, som ingen ännu har kunnat svara på är om det är strukturella eller funktionella förändringar i hjärnan, som kommer först, säger forskarna. Det är viktigt för att hitta den bästa behandlingen. Om strukturella förändringar är tydliga först, kan man tänka på läkemedel, som förbättrar kognitionen, som t.ex. vid Alzheimers. Men om funktionella förändringarna kommer först kan det vara möjligt att tänka mer på behandling med psykoterapi.

Nästan alla i högriskgruppen, som utvecklar schizofreni, får först ångest och depression, som långsamt ändras till de typiska vanföreställningarna och hallucinationerna. Det kan vara möjligt att om ångesten och depressionen behandlas med antidepressiva eller psykoterapi att därmed också schizofrenin förhindras.

Källa:

Sunday Herald

Brain