Men vad är detta för skit nu då??

  • hkboj
  • hkboj Profilbild Författare till inlägg
  • Offline
  • Platinamedlem
  • Platinamedlem
Mer
14 mar 2019 16:07 - 15 mar 2019 11:51 #1136335 av hkboj
Efter jag tog senaste depottabletten av Seroquel , slutar det hämmas när jag blundar. När jag blundar blir det tecken som talar till mig och sedan kommer en röst som säger att jag är påväg ut till väldiga överhögheter, säger att det är väldigt knapert för mig efter mitt senaste återfall 2018, och att min moster inte accepterar om jag har ett annat födelsedatum än det vi känner till.

Sedan säger den att jag var väldigt kung för något som jag sagt. Och säger " det var det du visste om med" när jag inte får tillbaka effekten. Sedan hur ljuset lyser in i mitt sovrum verkar följa rösterna!

Jag funderar på att ringa min sjuksköterska om det inte lägger sig. Kanske effekt kommer tillbaka - men vi får se........

dom där rösterna har så löjlig ton, nej tack! låt mig vara. Och när dom säger att det är väldigt knapert för mig? Vad menar de med det ? Att jag inte kan bli hjälpt ordentligt ????

Och för en stund sedan tyckte jag att jag hörde att det var någon i mitt hus-. Men efter rundtur såg jag ingen. pappa har inte kommit hem ännu.
Senast ändrad: 15 mar 2019 11:51 av Admin1.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

Mer
14 mar 2019 16:10 #1136339 av Geta
Svar från Geta i ämnet Men vad är detta för skit nu då??
Att ha det knapert är att vara fattig.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

  • hkboj
  • hkboj Profilbild Författare till inlägg
  • Offline
  • Platinamedlem
  • Platinamedlem
Mer
14 mar 2019 16:12 - 15 mar 2019 11:52 #1136342 av hkboj
Svar från hkboj i ämnet Men vad är detta för skit nu då??
rösterna sa såhär: "kanske väldigt knapert för dig blev det"

jag tror de syftar på att jag får dålig effekt av medicinerna (efter mitt förra återfall) och måste kanske gå i psykos.

Men effekten kanske kommer tillbaka. så jag gör inget nu.

Det är inte första gången det blivit såhär, medicinen kan ibland hoppa ur.............. men den kommer tillbaka igen lite senare.
Senast ändrad: 15 mar 2019 11:52 av Admin1.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

Mer
14 mar 2019 16:39 #1136358 av Geta
Svar från Geta i ämnet Men vad är detta för skit nu då??
Kan du bli fattig om du ger bort för mycket pengar till dina rumänska släktingar?

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

  • hkboj
  • hkboj Profilbild Författare till inlägg
  • Offline
  • Platinamedlem
  • Platinamedlem
Mer
14 mar 2019 16:46 - 15 mar 2019 11:54 #1136361 av hkboj
Svar från hkboj i ämnet Men vad är detta för skit nu då??

Geta skrev: Kan du bli fattig om du ger bort för mycket pengar till dina rumänska släktingar?

Det är nog ingen risk.

Jag är så god på att spara och gör mig inte av med så mycket.

Summorna jag skickat är inte så mycket mot vad jag sitter på. Och jag skulle aldrig skicka så mycket pengar att jag blir fattig själv.

Jag är tvärtom väldigt god på att hålla reda på ekonomin, sparar, gör mig inte av med mycket och jag lånar aldrig pengar!
Senast ändrad: 15 mar 2019 11:54 av Admin1.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

Mer
14 mar 2019 17:57 #1136398 av memphis
Svar från memphis i ämnet Men vad är detta för skit nu då??
Om det inte går över HKboy tycker jag du ska ringa vården och berätta att medicinen inte täcker ordentligt. Du kanske behöver en högre dos, kanske 400-500 mg.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

  • Cosmos
  • Cosmos Profilbild
  • Offline
  • Seniorhedersmedlem
  • Seniorhedersmedlem
  • Ta det kallt, varmare blir det inte
Mer
14 mar 2019 18:05 #1136401 av Cosmos
Svar från Cosmos i ämnet Men vad är detta för skit nu då??
När jag hade Seroquel hade jag 600 mg men det räckte inte till så därför fick jag Zyprexa/Olanzapin.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

Mer
14 mar 2019 18:13 #1136404 av ingrid64marie
Svar från ingrid64marie i ämnet Men vad är detta för skit nu då??
2017 gick jag ur med min medicin cisordinol och abilify, fick träffa läkaren för jag kände att det var något på väg blev då insatt på 200 mg quetiapin morgon och kväll plus melatonin och zopiklon, , den är inte effektiv vid begynnande psykos inte vet inte varför, gick rakt in i psykos. Jag råder dig faktiskt att byta läkemedel, ring din mottagning för en tid till din läkare och se vad han tycker.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

Sidan laddades på: 0.472 sekunder